Turkish Bath

Hamamın İnsan Sağlığına Yararı

Geçmiş zamanlardan bugüne kültürümüzde önemli bir yere sahip olan hamam, günümüzde de sıklıkla tercih edilen mekanlar arasında yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu zamanında kadınların güzelleşmek ve etrafa güzel kokular saçmak için gittikleri hamam, sağlamış olduğu faydalar nedeni ile yurtdışında da sık kullanıma sahiptir. Yurtdışında ” Türk Banyosu” olarak anılan hamam, rahatlamak ve temizlenmek amacı ile tercih edilen en ideal seçimdir. Ayrıca son zamanlarda insanlar yaşamış oldukları stres ve bunalımlardan uzaklaşmak, keyifli vakitler geçirmek için de hamama gitmeyi tercih ediyorlar. Hamamı sıklıkla ve düzenli bir şekilde kullananlar, hamamın vücutlarını dinlendirdiklerini de dile getiriyorlar. Hamama bu denli ilginin yoğunlaşması, bu sektör üzerinde hizmet veren birçok firmanın da ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu anlamda Marmaris hamam, son zamanlarda en çok adını duyuran mekanlar arasında yer alır.

Hamama Gitmenin Faydaları

Kültürümüzün vazgeçilmez unusurları arasında yer alan hamamlar, sağlık açısından da insan vücuduna iyi geldiği için birçok kişi tarafından sıklıkla kullanılıyor. Genel anlamda haftada bir gün hamama gidilmesi, uzmanlar tarafından da tavsiye ediliyor. Hamama giden kişilerde lenf sistemi temizliği, alerjik veya astım dolayısı ile yaşanan burun tıkanmalarının geçmesi, stres ve sıkıntıların atılarak zihnin dinlenmesi, vücutta bulunan ölü hücrelerin uzaklaşması ve cilt yenilenmesinin yaşanması, vücutta bulunan kanserojen etkenlerin ve enfeksiyonların direncinin düşürülmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, vücudun toksinlerinden kolaylıkla kurtulunması, yağ yakımı ve hamam ortamında bulunan sıcak hava ve buharın etkisi ile vücutta bulunan tüm kirler yumuşar, yıkanarak vücut gözeneklerinin açılması sağlanır. Hamamın sağlamış olduğu bu faydalar nedeni ile insan sağlığının korunması için büyük bir yere sahip olduğu görülebilir.


Hamamda Spa Masaj Avantajları

Son zamanlarda dünya genelinde yayınlaşan hamam kültürü, ülkelerin kendi eklentileri ile birlikte büyük değişimlere de uğramıştır. Bu anlamda hamam kültüründe en büyük değişim yaşanan alternatiflerinden birt anesi de spa masajıdır. Hamamların içerisinde verilen bu hizmet birçok kişi tarafından sıklıkla talep edilir. Marmaris spa hizmeti, şifalı sular eşliğinde uzmanlar tarafından yapılır. Hamam işlemi sonrasında spa masajı yaptırmak, birçok avantajı da beraberinde getirir. Öyle ki spa masajı yaptıranlarda kan dolaşımının hızlandığı, vücutta bulunan ölü derilerin uzaklaştırıldığı, cildin pürüzsüzleştirilmesi, cilt sağlığının koruma altına alınması, vücutta bulunan yağların atılması, uyku bozukluklarının kontrol altına alınması, kas gevşemesi ve eklem rahatsızlıklarının en aza indirilmesi sağlanır.

Hamam Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamamlarda insan vücudu doğrudan ortam ile temas halinde olduğundan, seçimi yaparken mutlaka dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Bu anlamda hamam seçiminde öncelikle temiz ve referans sahibi olan hamamlar tercih edilmelidir. Ayrıca hamam araştırması yapılırken, mekanın tarihi mi yoksa esnaf hamamı mı olduğuna da mutlaka dikkat edilmelidir. Öyle ki tarihi hamamların yapısı ve hizmetleri, esnaf hamamlarına göre farklılık gösterir. Son zamanlarda popüler olan Marmaris hamam hizmetleri içerisinde, Marmaris masaj hizmeti de dahildir. Marmaris masaj salonu genellikle hamamlar ile aynı yerde bulunurlar. Böylelikle hamama gelen kişiler, yıkanma ve temizlenme işlemleri sonrasında masaj salonu içersinde rahatlayabilirler.

Hamamda Ne Giyilir?

İnsanların farklı aktiviteler için seçmiş olduğu mekanalrda görülen giyim tarzı değişikliği, elbette ki hamamlarda giyilen giyim tarzlarının da farklı olduğunu bilmekte yarar var. Ancak hamamlarda giyilen giyim tarzları oldukça basit parçalardan oluşur. Hamam için uygun olan giyimler, pamuklu kumaştan üretimleri yapılan, klasik desenlere sahip veya hamamın kendi tasarım atmosferini yansıtan desenlerin var olduğu üst ve peştamal giyilir. Hamam içerisinde kayma gibi durumların yaşanmaması için de ağaç takunya giyilmesi tercih edilir. Hamam içerisinde yıkanma işleminde, keselenme ve dinlenme süreleri de dahil olmak üzere ortalama 2- 3 defa üst değiştirilir. Ayrıca dinlenme sırasında kafa kısmına havlu sarılması, üşütme gibi sağlık problemlerinin önüne geçer.