Turkish Bath

Saunanın Yararları Nelerdir?

Turkish Bath Marmaris

Saunanın Yararları Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için insanların kendilerine hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak bakmaları gereklidir. Sauna, zihninizi ve bedeninizi ferahlatıp rahatlatarak hem fiziksel hem de ruhsal olarak size dinginlik sağlayacak sayılı işlemlerden birisidir.

Masaj, sauna ve kaplıca gibi aktiviteler kişinin hem mental hem de fiziksel sağlığı için oldukça önemlidir. Günümüzde bunları insanlar çok sık yapmıyorlar da olsa aslında her ay en az 2 defa yapılması gereken aktiviteler arasındadır.

Ülkemizde özellikle yazlık bölgelerde, Marmaris gibi, çok fazla sayıda sauna işlemi yapılmaktadır. Marmaris spa salonlarında sauna işleminin çok daha fazla ve lüks bir şekilde yapıldığı bilinmektedir. 

Sauna ve Hamam Karıştırılmamalıdır

Günümüzde özellikle sauna ve hamam karıştırılmaktadır. Hamam, vücuttaki kirlerin su ve sabun yoluyla uzaklaştırması iken sauna işlemi buhar ve sıcak hava gibi çeşitli yöntemler ile insan bedeni ve ruhunun gevşeyerek tüm sinir, stres, yorgunluk gibi etkenlerden kurtulmaları için yapılan bir yöntemdir. İkisi de oldukça faydalı işlemler olup, Marmaris hamam merkezlerine giderek hamam işleminden de faydalanabilirsiniz.

Neden Sauna İşlemi Yapılmalıdır?

  • CiltBakımı Olarak Kullanılır: Sauna işlemi sırasında, ısı yüzünüze gelerek yüzünüzdeki toksin maddelerin ter yolu ile atılmasını sağlar. Yüzünüze değen buhar gözeneklerinizi açarak hücre yenilenmesini sağlar. Buhar sayesinde kan dolaşımınız hızlanır. Yüzünüz pürüzsüz bir görüntüye sahip olur. Yüksek ısıda sıcaklık mikropları daha kolay öldüreceği için sauna işlemi cilde çok faydalıdır. Artık günümüzde doktorlar bile sıcak su ile duş almayı öneriyorlar iken sauna işlemini mutlaka deneyin.
  • Kaslarınız Güçlenir:Yüksek ısıda uygulanan savunma işleme yağ yakımını kolaylaştırır. Oturduğunuz yerden yağ yakımı yapıyor olmanız vücudunuz için bir şok etkisi yaratarak kaslarınızı çalıştırır. Bu sayede kaslarını Normal haline oranla çok daha güçlenerek sağlığınıza yani kaslarınıza fayda sağlamış olur. Düzenli olarak sauna işlemini gerçekleştirdiğiniz zaman kan sirkülasyonunuz düzenlenerek vücudunuzun toparlandığını gözlemleyebilirsiniz.
  • Kalbe İyi Gelir:Sauna işlemi sırasında sıcaklık arttıkça kalp atışlarınız da hızlanır. Herhangi bir kalp hastalığınız yoksa düzenli olarak savunmayan gitmeniz size iyi gelecektir.
  • Toksinler Atılır:Vücudunuzda bulunan toksin maddeler sauna işlemi sırasında yüksek sıcaklık ile ter yoluyla atılır. Terlemek aslında insan sağlığı için oldukça önemli bir durumdur. Özellikle ileri yaşlı, sağlık sorunu olmayan bireylerin saunaya giderek toksinlerini atmaların da fayda vardır.
  • Uyku Düzeni Sağlar: İnsanlar yalnızca evde yaptıkları duş sonraları bile uykuları gelirken sauna gibi oldukça yüksek sıcaklıkta bir işlem uygulandıkları zaman vücutları duş sonrasına oranla çok daha fazla yatışır.  Bunun sonucunda insan bedeni gevşeyerek ve zihinsel olarak rahatlayarak uykunuzu getirip daha kolay bir uyku sağlar.
  • Stresi Azaltır: Hamamlar ne kadar gürültülü olsa da saunalar aksine çok daha fazla sessiz ortamlardır. Bazen tek başınıza bile sauna merkezlerine girebilirsiniz. Böylelikle sessiz, sakin, dinginleştirici ve rahatlatıcı bir ortamda gün içerisinde yaşadığınız yoğun sinir, stres, yorgunluk gibi olumsuz özelliklerinizi atarak stres seviyenizin düşmesini sağlayabilirsiniz.

Günümüzde her masaj salonu merkezlerinden sauna işlemi yaptırabilirsiniz. Özellikle iyi bir sauna gerçekleştirmek istiyorsanız Marmaris masaj merkezlerine başvurun. Bu sayede ruhunuz ve bedeniniz rahatlayarak keyifli ve sağlıklı bir gün geçirmiş olacaksınız.

Marmaris masaj salonu, kapsamında birçok aktivite barındırmaktadır. Sauna işlemi; şeker, tansiyon hastalarına önerilmez. Hamile ve emziren anneler de doktorlarına danışarak gidebilirler. Aynı zamanda sauna, yüksek sıcaklıkta gerçekleştiğinden sıcağa karşı fobiniz varsa da gitmeniz önerilmez.