Turkish Bath

Marmaris Vip Türk Hamamı

Marmaris Vip Turkish Bath

Marmaris Vip Turkish Bath Turkish bath kelime anlamı Türk banyosu, Türk hamamı anlamına geliyor. Hamam kültürü geçmişten günümüze devam eden bir kültürdür. Hamam, özel düzeneklere sahip ısıtılan su ve soğu özelliği bulunan, yıkanmak amaçlı kullanılan yapıdır. Hamamın tarihi Antik Romalılara uzanır. Antik Roma döneminde Vezüv yanardağının patlama sonucunda küller altında olan Pompeii şehrinde kazılar yapıldı.

Daha sonra Romalı halkının kullandığı hamamlar ortaya çıkmıştır. Bu hamamlar sadece temizlik amaçlı değil, eğlence ve zevk amaçlı kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Romalılarda sınıflandırma olduğundan dolayı köleler,  asillerin giriş kapıları ve yıkandıkları bölümler ayrılarak sınıflandırılarak buhar banyosu, havuz, sıcak ve soğuk banyo yapılmaya başlandı. Hemen hızlı rezervasyon yapmak için burayı tıklayın.

Marmaris Vip Turkish Bath

Marmaris Vip Turkish Bath

Turkish Bath Hamamın Yapısı Nasıldır?

Hamam ev banyolarından farklıdır. Hamamlarda kasların gevşemesi sağlanarak rahatlama ve dinlenme imkânı sunuluyor. Bunun en önemli nedeni, cildin yumuşamasını sağlaması ve üst katmanların soyulması kolaydır. Marmaris Vip Turkish Bath Hatta hamam sayesinde temizlenme oldukça kolaydır.

Hamam normal evde yapılan banyolardan farklıdır. Özel göbek taşı bulunan hamam içerisinin özel yapısı sayesinde gizlidir. Beyaz veya açık renklerde mermer taşlar kullanılarak tasarlanmıştır. Özellikle Osmanlı döneminde inşa edilen hamamlar günümüzde tarihsel yapı özelliğini taşıyarak kullanılıyor. Bu hamamlar çeşitli binaların alt katlarında bulunuyor. Hamam temizlenme hizmeti veren işletmelerdir. Genel olarak kese, köpük olarak temizlenmeyi sağlayacak uygulanın yapıldığı faaliyetlerdir. Genelde hamamlarda tellaklar bulunuyor. Hamamın ayrılmaz parçaları tellaklardır.

Marmaris Vip Turkish Bath Hamamın Faydaları

Kültürel olarak büyük bir öneme sahiptir. İki tip hamam sistemi bulunuyor.

  •  Suni yollar ile ısıtılmış hamamlar
  •  Doğal sıcak su hamamlar

Günümüzde kaplıca olarak bilinen doğal su daha çok tedavi amaçlı kullanılıyor. Marmaris Vip Turkish Bath Hatta sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Yabancı turistler çeşitli ülkelerden Türkiye’ye sırf bu yüzden bile geldiği görünüyor.

Suni yollar ile ısıtılmış hamamlar ise, özel olarak tasarlanan bir yapı içerisinde özel ısıtma sisteme sahip hamam sistemini oluşturuyor. Hamamın faydaları cildinizin daha parlak olmasını sağlıyor. Vücudunuzda bulunan kirin ve toksinin atılmasını sağlıyor. İnsanın günlük yaşantısında bulunan durumu sonucunda negatif enerjinin atılmasını sağlayarak, yorgunluğun ortadan kalkmasını sağlıyor. Bağışıklık sisteminin artmasını sağlar. Çeşitli hastalıklardan korur. Kas ve eklem ağrılarının en aza indirilmesini sağlanır. Hamamın faydaları oldukça fazladır.

Hamamda Bulunan Isıtma Sistemi Nasıldır?

Hamamın temel yapısını oluşturan mermerlerdir. Temel taşı olan mermerlerin mutlaka ısı haline getirilmesi gerekiyor. Hatta çoğu hamamlarda göbek taşı çeşitli ısı derecelerinde ayarlanabiliyor. Bu kişinin tercihine göre değişmektedir. Hamamlarda bulunan ısıtma sistemi özel olarak tasarlanıyor. Marmaris Vip Turkish Bath Hamam ısıtma sistemi iki gruba ayrılır. Elektrikli ısıtma sistemi ve sıcak su ısıtma sistemidir. Hamama girmeden önce mutlaka oda sıcaklığının seviyesinin kontrol edilmesi gerekir. Isıtma sistemi kış aylarında bile sıcak bir ortam kazandırarak size mutluluk verir. Yabancı turistlerin tercih ettiği Marmaris’te bulunan Marmaris vip Turkish bath hamamı oldukça sık tercih ediliyor.

Turkish Bath Modelleri ve Sağladığı Yararlar

Marmaris hamamı kullanım açısından bakıldığında oldukça kapsamlı genişliğe sahiptir. Marmaris vip Turkish bath özellikle sağlık sorunları bulunan kişiler tarafından tercih ediliyor. Türk geleneklerinin temel unsurudur.  Hamamlar yıkanıp temizlenme harici sosyal yaşamın parçasıdır. Hamam modelleri size özel ayrılmış bir oda içerisinde bulunuyor. Son dönemin en popüler hamam modeli villa hamam olarak isimlendirilen hamam yaşam konforunun artmasını sağlar.

Hamamın faydaları arasında bulunan nedenler oldukça fazladır. Hamam temizlenme dışında geniş faydalar sağlar. Eklem ağrıları bulunan kişileri tedavi amaçlı kullanılır. Bağışıklık sisteminin artmasını sağlar. Vücutta bulunan toksinlerin atılmasını sağlar. Cildin temizlenmesini ve gözeneklerin açılmasını sağlar.

Hamama Ne Kadar Sıklıkla Gidilmelidir?

Hamamcılar ayda 2 defa gidilmesi konusunda önemli bilgilendirme yapıyor. Fakat hamam ihtiyaç olduğundan hatta sağladığı yararların fazla olmasından dolayı, bunu kendiniz belirlemelisiniz. Hamama sadece yıkanmak amaçlı gidilmiyor. Vücudu dinlendirmek, masaj yaptırmak gibi çeşitli nedenlerden dolayı hamama gidilebiliyor. Hamama haftada 1 maksimum 2 defa gidilmelidir. Hamamların özel bölümleri bulunuyor. Bunlardan bir tanesi saunadır.

Saunaya mentol denilen rahatlatıcı nane kokusuna sahip bir madde atılıyor. Mentol tüm gözeneklerin kolay açılmasını sağlıyor. Daha sonra hamamda masaj yapılabilir. Bu hamam öncesi veya hamam sonrası olabilir. Uzmanlar hamamın faydalarının fazla olduğunu söylemesi üzerine geçmişten günümüze hamam oldukça yaygın tercih ediliyor.

Turkish Bath Hamam Fiyatları Nasıldır?

Hamam özelliklerine, bulunduğu yere ve piyasanın durumuna göre fiyatları değişkendir. Hamamın nerede olduğu ve verilen hizmetin derecesi de önemlidir. Marmaris turistlik bir yerdir. Yıllar binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Marmaris’te bulunan Marmaris vip Turkish bath hamamının sağladığı faydalar ve verdiği hizmet göz önünde bulundurulursa fiyat aralığını değişmektedir. Hamam fiyatları İnternet üzerinden bakıldığında fiyat daha düşük olabiliyor. Daha çok hamam fiyatları içerisinde bulunan hizmetin genişliğine göre artıyor. Hamam içerisinde bulunan sauna, havuz ve verilen hizmetin fazla olması hamam fiyatlarını değişken kılıyor. Bazı hamamlarda paketler satılıyor. İçerisi geniş hizmeti bulunması kişini cezp etmesini sağlıyor.

Hamamda Ne Gibi Hizmet Alınır?

Hamam yıkanıp, kirlerden arınma yeri olarak kullanılıyor. Fakat daha kapsamlı olarak kullanılıyor. Hamamlarda evlenmeden önce grup halinde, hatta çalışma arkadaşları ile birlikte toplu halde gidilebiliyor. Bu durum hem daha eğlenceli oluyor. Hem de değer verdiğiniz kişi ile beraber olmaktan mutlu oluyorsunuz. Türkiye’de hamamlar  yıkanma dışında farklı hizmetler veriyor.  Bu hizmetleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Sauna özelliği
  •  Havuz özelliği
  •  Meyve ikramı

Gibi çeşitli hizmetler veren hamamlar bulunuyor. Bu hamamların vermiş olduğu hizmetlerin fazla olması fiyatın artmasına neden olabiliyor. İşletmeler hamamı daha cazip kılmak için farklı yollara başvurabiliyor.

Marmaris Vip Turkish Bath Hamam Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye’de hamam üç çeşit kullanılıyor.

  • Sıpa merkezi olarak
  • Normal hamam
  • Kaplıca hamamı

Gibi çeşitli hamamlar bulunuyor. Kişinin tercihine göre hamam çeşitleri değişkendir. Genelde normal hamam tercih ediliyor. Haftada 1 veya 2 defa önerilir. Sıpa olarak kullanılan hamam gözeneklerin açılmasını sağlar. Yaşları ileri seviyede olan, damarları tıkalı kişiler ve aşırı stres olan kişiler hamam kullanmasını tercih ediyor. Hamam kişinin yapısına göre farklı amaçlı kullanılabiliyor. Ne olursa olsun mutlaka hamamda duş alınıyor. Bu genelde kese yapan görevli tarafından yapılıyor.

Hamamda bulunan sıcak hava etkisi vücudun gözeneklerinin açılmasını sağlıyor. Bu sayede kirler yumuşayarak kese sonrası kolay çıkıyor. Bu sayede ölü cilt olarak isimlendirilen ölü deri arınmış oluyor. Hatta daha fazla oksijen aldığından dolayı cilt yenilenmiş oluyor.

Hamam Neden Tercih Edilir?

Geçmişten günümüze kadar hamam kültürü önemli hale geldi. Hamam çeşitli nedenlerden dolayı tercih ediliyor. Bunlardan en önemlisi çeşitli nedenlerden dolayı rahatsızlığı bulunan kişilere doktorlar hamam kullanmanızı önerebiliyor. Hatta sauna özelliği taşıdığından dolayı tıkalı damarların açılmasını sağlıyor.

Hatta aşırı kilolu kişilerin vücudundan toksinler kolay şekilde atılmış oluyor. Marmaris’e gelen turistlerin çoğunluğu Marmaris vip Turkish bath tercih ederek rahatlıyor. Hamamda en belirgin özellik hamam taşının sıcaklığıdır. Hamam taşının ve göbek taşının sıcaklığı sayesinde vücut rahatlama sağlıyor. Gözenekleri açılan damarlar ve atılan toksinler sayesinde huzur verici rahatlığa kavuşmanız sağlıyor. Hamam cildinizde ki gözenekleri yenileyerek pürüzsüz bir cilt kazanmanızı sağlıyor. Bağışıklık sistemi düşük olan kişilere hamam haftada 1 veya 2 gün öneriliyor.